| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > Głośne sprawy > Karalność przestępstwa lichwy

Karalność przestępstwa lichwy

Przestępstwo lichwy polega na wyzyskaniu przymusowego położenia osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej - przez zawarcie z nim umowy nakładającej na niego obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym. Zostało określone w art. 304 kodeksu karnego.

Do odpowiedzialności karnej nie wystarczy jednak samo stwierdzenie lichwiarskiego charakteru umowy. Warunkiem niezbędnym tej odpowiedzialności jest ponadto ustalenie, że osoba pokrzywdzona, zawierająca z oskarżonym umowę znajdowała się w przymusowym położeniu. Kodeks karny nie zawiera definicji przymusowego położenia.

Na gruncie orzecznictwa Sądu Najwyższego można jednak przyjąć, że przymusowe położenie to takie okoliczności życiowe, w tym ekonomiczne, które przesądzają o konieczności zawarcia umowy bez względu na stan pokrzywdzenia, wiążący się z niewspółmiernością określonych tą umową świadczeń - oraz, że oskarżony ma pełną świadomość tego faktu.

Również wyjaśnienia pojęcia niewspółmierności świadczenia należy poszukiwać w orzecznictwie Sądów. W wyroku Sądu Najwyższego 5 stycznia 1938r. (2 K. 1438/37) stwierdzono, że „niewspółmierność wzajemnych świadczeń kontrahentów polega na przyjęciu obowiązku świadczenia majątkowego oczywiście niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, przy czym brak jest w tym świadczeniu wzajemnym elementu szkody lub ryzyka, równoważącego w pewnej mierze oczywistą nadmierność świadczenia pokrzywdzonego.”

Zobacz: Jawność rozprawy w postępowaniu karnym


Przestępstwo lichwy można popełnić tylko umyślnie, z zamiarem bezpośrednim. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak sprawca dobrowolnie naprawił szkodę – sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »