| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > Temat dnia > Za oddaną krew przysługuje ulga od podatku

Za oddaną krew przysługuje ulga od podatku

Honorowym dawcom krwi przysługuje odliczenie od dochodu w rocznym PIT w wysokości 130 złotych za każdy oddany litr krwi. W konsekwencji zmniejsza się podstawa opodatkowania, co skutkuje niższym podatkiem w rozliczeniu rocznym.

Każdy, kto w danym roku podatkowym oddaje bezpłatnie krew, może uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Możliwość taka wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to również podatników rozliczających ryczałt.

Honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Jak obliczyć wysokość ulgi

Aby obliczyć wysokość ulgi należy pomnożyć ilość faktycznie oddanej honorowo krwi czy osocza przez przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi. Aktualnie obowiązujący przelicznik to 130 zł, jest to stała stawka.
Odliczenie to jest dokonywane w ramach przekazywanej darowizny, więc odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć 6 procent rocznego dochodu. Jeżeli kwota stanowiąca 6 procent dochodu rocznego podatnika jest niższa od kwoty 130 zł ekwiwalentu za krew, nie może on odliczyć w zeznaniu więcej niż kwotę w wysokości 6 procent rocznego dochodu.

Zobacz: Serwis-podatki

Warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi

Aby skorzystać z ulgi koniecznymjest osiągnięcie w danym roku dochodu. Potrzebne będzie również zaświadczenieze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej krwi i o tym, że krew została oddanabezpłatnie.

Jeżeli dawca krwi otrzymał jakiekolwiek wynagrodzenie za jejoddanie, nie może być uwzględniona w zeznaniu PIT jako podstawa odliczenia.Zaświadczenie takie podatnik musi przechowywać do czasu upływu przedawnieniazobowiązania podatkowego, czyli przez prawie sześć lat, może bowiem się takzdarzyć, że urząd skarbowy poprosi o jego przedstawienie.

 Odliczenia dokonujemy w zeznaniupodatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Dodatkowo należy wypełnić załącznikPIT/O. W załączniku takim musimy wykazać kwotę odliczenia w ramach darowiznykrwi oraz dane obdarowanego, czyli stacji krwiodawstwa, w której oddano krew.PIT/O należy załączyć do odpowiedniego zeznania, w którym dokonuje sięodliczenia od dochodu.

 W praktyce można odliczyć odpodatku nawet 2550 zł za oddanie osocza i 351 złotych za oddanie krwi. Wprzypadku kobiet, które mogą oddać mniej krwi kwota maksymalna wynosi 234 złote.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »