| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > W sądzie > Dopuszczalność uzupełniania i zmiany zeznań

Dopuszczalność uzupełniania i zmiany zeznań

Jeżeli występujemy w procesie jako świadek jesteśmy zobowiązani mówić prawdę. W większości przypadków zobowiązanie to poparte jest ponadto przysięgą. Za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna. Co jednak, gdy przypomną nam się okoliczności o których wcześniej nie wspomnieliśmy?

Uzupełnienie zeznań przez świadka jest możliwe. Wystarczy że świadek powiadomi prowadzącego postępowanie - sąd bądź jeżeli chodzi o postępowanie przygotowawcze prokuratora- iż chciałby uzupełnić zeznania ze względu na fakt iż przypomniał sobie nowe okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla przedmiotowej sprawy.

Zmiana zeznań

W przypadku gdy chcemy zmienić swoje zeznania a nowa wersja byłaby całkowicie odmienna od poprzedniej, mogą zostać nam postawione zarzuty składania fałszywych zeznań.
Reguluje to art. 233 Kodeksu karnego mówiąc iż kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz:Naczelne zasady procesu karnego


Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, w przypadku gdy fałszywe zeznanie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

Sąd może też tak postąpić w przypadku gdy sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, zanim nastąpi chociażby nieprawomocne rozstrzygnięcie sprawy. Świadek ma prawo prostowania swoich zeznań. Jeżeli jednak organ ścigania sam ustali, że zeznanie było fałszywe, to kary nie da się uniknąć.

Zobacz:Apelacja od wyroku skazującego

Odmowa odpowiedzi na pytanie

Składający zeznania świadek ma możliwość odmowy odpowiedzi na pytanie. Możliwość ta wynika z Kodeksu postępowania karnego i dotyczy sytuacji gdy udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić na odpowiedzialność karną świadka lub osobę dla niego najbliższą. 

Zobacz: Uznawanie zagranicznych wyroków

Świadek może również żądać aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności.

Chodzi tu o sytuację, w której treść zeznań mogłaby narazić świadka bądź osobę dla niego najbliższą na hańbę. Kodeks postępowania karnego przewiduje również możliwość zwolnienia od złożenia zeznania lub odpowiedzi na pytania osobę pozostającą z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, jeżeli taka osoba wnosi o zwolnienie.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »