| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > W sądzie > Ustalenie drogi koniecznej przez sąd

Ustalenie drogi koniecznej przez sąd

Jeśli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.

W praktyce bardzo często możliwość wyznaczenia przebiegu takiej służebnej drogi może nastąpić na kilka sposobów. Zgodnie z art. 145 § 2 kc. przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Zobacz: Kodeks cywilny

Zasady wykładni systemowej nakazują dokonywać interpretacji art. 145 § 2 kc, przy uwzględnianiu wzajemnych interesów wszystkich biorących udział w tym postępowaniu, a nie tylko wyłącznie interesu właściciela nieruchomości, która zostaje obciążona w wyniku ustanowienia służebności drogowej. Zasadnicze więc znaczenie należy przypisać okolicznościom rozpoznawanej sprawy, a wśród nich wybranie trasy najkrótszej przebiegającej w istocie po wytyczonym szlaku, który mógłby służyć również innym właścicielom sąsiednich nieruchomości (podobnie Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia  28 stycznia 2004 r. IV CK 398/02).

Forum-pozbawienie dostępu do drogi publicznej

Przy stosowaniu tej zasady sąd powinien kierować się również - jak to określa art. 145 § 3 kc - interesem społeczno-gospodarczym, z uwzględnieniem wzajemnych interesów (potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 września 2000 r. III CKN 413/00). Dlatego też wskazuje się, że ustanowienie drogi koniecznej przez siedlisko jest w ogóle, a w każdym razie w zasadzie, wykluczone jako sprzeczne z interesem społeczno-gospodarczym nieruchomości mającej być taką służebnością obciążoną.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia

droga, fot. Fotolia
droga, fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »