| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > W sądzie > Zwrot kosztów stawiennictwa świadka w postępowaniu cywilnym

Zwrot kosztów stawiennictwa świadka w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z art. 277 kodeksu postępowania cywilnego - świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Należy wskazać, że jest to prawo – nie zaś bezwzględny obowiązek.

To czy świadek będzie domagał się zwrotu kosztów swojego stawiennictwa zależy jedynie od woli świadka – nie zaś od stron postępowania.
Informację o możliwości domagania się zwrotu kosztów stawiennictwa zgodnie z art. 262 kpc sąd zamieszcza już w wezwaniu na termin rozprawy. Natomiast materialnoprawną podstawę wyliczenia zwrotu należnych świadkowi kosztów zawarto w art. 85 – 88 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. koszty sądowe w sprawach cywilnych.

Zgodnie z powołanymi przepisami koszty stawiennictwa świadka obejmują:

-    koszt podróży
-    koszt noclegu
-    utracony zarobek lub dochód


Zwrot kosztów podróży obejmuje zwrot wydatków związanych z przejazdem z miejsca  zamieszkania świadka do miejsca wykonywania czynności sądowej na wezwanie sądu - według zasad obowiązujących przy obliczaniu należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. W obecnym stanie prawnym zasady zwrotu kosztów podróży określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Taka forma przepisu oznacza, że świadkowi należy się zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji miejscowej, przez co należy rozumieć dojazd środkami transportu miejskiego (autobus, tramwaj, trolejbus, metro). Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. W uzasadnionych wypadkach - sąd może również wyrazić zgodę na przejazd świadka do sądu własnym samochodem osobowym i rozliczyć koszty tej podróży według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.


Jeśli osobiste wysłuchanie świadka przez sąd jest niezbędne, a odległość od jego miejsca zamieszkania lub połączenia są na tyle odległe, że uniemożliwia dojazd i powrót w ciągu jednego dnia – sąd zwraca świadkowi również koszt noclegu i dietę.


Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Jeżeli nie przedłożono rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu (gdy podróż przypadała na noc), a także gdy istniała możliwość wyjazdu i powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu tego samego dnia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »