| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawnikow > Porady prawne > W sądzie > Zwrot kosztów stawiennictwa świadka w postępowaniu cywilnym

Zwrot kosztów stawiennictwa świadka w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z art. 277 kodeksu postępowania cywilnego - świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Należy wskazać, że jest to prawo – nie zaś bezwzględny obowiązek.

To czy świadek będzie domagał się zwrotu kosztów swojego stawiennictwa zależy jedynie od woli świadka – nie zaś od stron postępowania.
Informację o możliwości domagania się zwrotu kosztów stawiennictwa zgodnie z art. 262 kpc sąd zamieszcza już w wezwaniu na termin rozprawy. Natomiast materialnoprawną podstawę wyliczenia zwrotu należnych świadkowi kosztów zawarto w art. 85 – 88 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. koszty sądowe w sprawach cywilnych.

Zgodnie z powołanymi przepisami koszty stawiennictwa świadka obejmują:

-    koszt podróży
-    koszt noclegu
-    utracony zarobek lub dochód


Zwrot kosztów podróży obejmuje zwrot wydatków związanych z przejazdem z miejsca  zamieszkania świadka do miejsca wykonywania czynności sądowej na wezwanie sądu - według zasad obowiązujących przy obliczaniu należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. W obecnym stanie prawnym zasady zwrotu kosztów podróży określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Taka forma przepisu oznacza, że świadkowi należy się zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji miejscowej, przez co należy rozumieć dojazd środkami transportu miejskiego (autobus, tramwaj, trolejbus, metro). Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. W uzasadnionych wypadkach - sąd może również wyrazić zgodę na przejazd świadka do sądu własnym samochodem osobowym i rozliczyć koszty tej podróży według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.


Jeśli osobiste wysłuchanie świadka przez sąd jest niezbędne, a odległość od jego miejsca zamieszkania lub połączenia są na tyle odległe, że uniemożliwia dojazd i powrót w ciągu jednego dnia – sąd zwraca świadkowi również koszt noclegu i dietę.


Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Jeżeli nie przedłożono rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu (gdy podróż przypadała na noc), a także gdy istniała możliwość wyjazdu i powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu tego samego dnia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »